Vehbi Koç'u Nasıl Tanıdım?


Ahmet Haldun Terzioğlu DESTANCI
ahterzioglu@orhuntv.com
 
 

Çok yer dolaşmanın şansıdır ki değişik zamanlarda, değişik kişileri karşıma çıkarmıştır. Rastlantısal olan bu olayların, önemini, o zamanlar çok anlayamasam da zamna geçince ne denli talihli olduğumu düşünürüm.

Vehbi Koç'un adını çok küçük yaşlarda duyuyordum, çünkü o zamanlar en çok konuşulan kişilerdendi. Çok az sayıdaki yatırımcıdan, varsıldan biri olması, önemliydi yoksul Türkiye için.  Bugün, Türk aristokrasisini oluşturan kesimin de öncüsüdür kendileri. Başka ülkelerde olsaydı adı sürekli saygı ile anılırdı ya, bizim kopiller için her fırsatta kötülenecek bir kişiliktir. Hem de kurduğu devasa imparatorluk, yaptığı önemli işler hem küçümsenir hem de kötülenir. Oysa, Koç Türkiye için çok değerlidir ve belki anlamakta zorlanacaksınız, ama Türk'tür. Bir konu daha, Koç hiçbir zaman siyasete yanaşmamış, belli bir siyasi etkinliğin adamı olmamıştır. Siyaseten de devleti soymamış, devletten para kazanmamıştır. Başka bir örnek, yine tanıdığım, hatta sofrasında oturduğum, yine değerli bir yatırımcı, Selçuk Yaşar örneğinde olduğu gibi sırtını Baba'ya dayamamıştır. Ne yatıysa usuyla ve kendi kazandığı parayla yapmıştır. Bugün bazı yandaşlar ve kopiller zaman zaman uyduruk boykot çağrıları ile Koç Holding'i yaralama çabası içinde debelenirler boş yere ki bence Türkiye'de hiçbir iktidarın yıkamayacağı birkaç kurumdan biridir Koç. Çok kez denenmiştir. Hele Ecevit çok uğraşmıştır Koç'la ama başaramamıştır. Belki tam tersi olmuştur. 
 
6-7 yaşlarındaydım. İlkokul 3. Sınıf (sınıf atlamıştım)...
Yaz tatili...
Öğretmen olan atamın bir öğretmen arkadaşı bizi görev yaptığı köye davet etmişti. Piknik yapma (Türk'ün anlamsız, ama değişmez alışkanlığı) ereğiyle, mahallede kamyonu bulunan bir komşunun kamyonuyla, birkaç oğuş, yakın olan adını unuttuğum köye vardık. Ağaçlıklı bir bölge seçildi. Yerleşildi. Biz bebeler oyuna başladık. 
Yerleştiğimiz ağaçlıklı yerin yakınlarında küçük bir bina vardı. Kapının üzerinde de levhası (Ne yazıldığını tam hatırlamıyorum)...
Kulak verdiğim konuşmalardan, karşıda bir salça fabrikası yapılacağını, bu binanın da yönetim binası olduğunu duydum. "Koç" adı geçince, gazetelerden bildiğim için daha bir dikkat ettim. Yapım, sıradan bebelerden farklı olduğu için o binaya yaklaştım. Hatta bekçinin (Resmi giyimliydi) uyarısını aldım. 
Rahmetli atam da meraklıydı ki kalkıp binaya gitti. Birileriyle görüştü ve dönüşte şu açıklamayı yaptı:
"Vehbi Koç bugün gelecekmiş. Bir tanışma istedim. Gelince söyleyecekler."
Vay be! 
Büyük haberdi. Atam Vehbi Koç'la görüşecekti. benim de bu fırsatı kaçırmam mümkün değildi. Oyun oynarken bile gözüm hem atamda hem de binadaydı. Çünkü gerçekten çok önemliydi. 
Öğle yemeğimizi yedik. Beklememiz boşa gidiyor düşüncesi ile oyuna ağırlık verdim. Sanırım saat 15.00-16.00 civarında Büyük, kuyruklu bir araba yaklaştı binaya. Yol topraktı. Epeyce toz kaldırdı. Dikkatimizi çekmemesi mümkün değildi. Araba, durur durmaz, Türk filmlerinde gördüğümüz şapkalı şoför tipinin gerçek olduğunu, koşup sağ arka kapıyı açmasını, önden de başka bir genç erkeğin çıkıp saygı ile beklemesini merakla izledik hep birlikte. 
Arabadan çıkan kesin Vehbi Koç olacaktı. Adı büyüktü ya, biz de öyle büyücek birini bekliyorduk ki... Kısa boylu, küçücük, zayıf, siyah takım giysili, başında fötr şapkası olan biri hızla çıktı ve binaya girdi. 
Ben, çok şaşırdım. Türkiye'nin en varsıl adamı  buy muydu? 
Vehbi Koç, içerdeydi. Biz merakta... Az sonra arabanın ön koltuğundan inen genç, gülümseyerek bize yaklaştı. O zaman dek duyduğum en kibar konuşmayı yaptı:
"İyi günler efendim. Beyefendi ile görüşmek istemişsiniz. Konu neydi acaba, öğrenebilir miyim?"
Atam ayağa kalktı. Genci esenledi. Elini sıktı. Duyduğum kadarıyla, Vehbi Koç'la tanışmak istediğini söyledi. Genç, zamanın olmadığını, ama konuyu kendisine ileteceğini söyleyip gitti. Az sonra geldi. 
"Beyefendi, size on beş dakikasını ayıracak. Sigara molasını burada verecek. Sizden istirhamım bu zamanı geçirmemenizdir".
Usum duracaktı. Koskoca adam dakika ile mi yaşıyordu?
Atam, tamam, dedi. hemen bir ortalık düzeltmesi yapıldı. İki-üç sandalye koşturuldu konul gittiğimiz evden. Beklemeye başladık. 
Yarım saat kadar sonra, Vehbi Koç binadan çıktı. Ardında özel sekreteri olduğunu öğrendiğimiz gençle hızla bize doğru yürüdü. "Merhabalar" dedi. Gülümsüyordu. Sıra ile herkesin elini hızla sıktı. Bize çocuklara da el salladı. Gösterilen yere oturdu. Atam da yanına... Hemen paket çıkardı. hatırladığım kadarıyla Yenice sigarasıydı. Bizimkilerin tuttuğu sigaraları almadı. Onun yerine paketi sekteleri alıp bizimkilere tuttu. Atam aldı ki o da aynı sigarayı içiyordu. Vehbi Koç kendi sigarasını çakmakla yaktı. diğerleri de kendilerininkini... Bu arada bir bardak çay verdi bizimkiler. Baktı, lütfen açık olsun, şeker olmasın, dedi Vehbi Koç.
Ben bütün hareketlerini, tipini, şeklini usuma yazıyordum. Öyle sıradandı ki. Üzerindeki giysi de epeyce eskiydi. Buruşuktu. Fotörünü çıkarıp sekretere vermişti. 
Atam, hemen sorulara başladı. Vehbi Koç, "İki sigara içeceğim. Sigaralarım bitince kalkacağım. İnanın zamanım yok" diyerek başladı. 
Hatırladığım sözleri, planlı yaşamasaydı. Zaman yetmiyordu. Çok az uyurdu. Durmadan seyahat ediyordu. Buraya bir salça fabrikası yapacaktı. Sonra yanına da konserve fabrikası. O zaman için bize ilginç gelmedi. Herkes kendi salçasını yapar, sebzesini kuruturdu. Ardından otomobilden söz etti. Mutlaka yapılmalıydı, ama tekniğimiz yoktu. Bu ile de el atacağını söyledi. Atamın öğretmen olmasını çok önemsedi. Eğitim çok önemli. Çocuklara ufuk verin hocam, dedi. Atam, beni tanıttı. nasıl iyi okuduğumu falan, koleje verilmemi önerdi ki onun için kolaydı. Çocuklarının çok iyi eğitim almasını, gelecekte şirketin (O zaman şirket) başına onların geçeceğini, Türkiye'nin çok hızlı büyüdüğünü, buna ayak uydurmak gerektiğini...
Para konusundan çok, günlük yaşamı merak ediliyordu. Bu sorular geldi. Ne yer ne içer. Hiç unutmam "Fiski" demesini... Anadolu insanı olduğu öylesine belliydi ki. Bunu övünçle gösteriyor, kendisini başak bir kimliğe taşımıyordu. 
Usumda kalanlar bu kadar. 
İkinci sigarasını bitirdi ve ayağa kalktı. Yine herkesle gülümseyerek tokalaştı. Benim de başımı okşadı diğer birkaç çocukla birlikte. Özür diledi, zamanı yok, diye ve hızla arabasına yürüdü. Oradayken de şapkasını sallayıp, gitti. 
Tat fabrikasının kuruluşunu, çevreye etkisini, yeni domates tohumları gelişini, ilk kez sözleşmeli çiftçilik modelinin uygulanmasını, hep oradayken duydum, tam anlamasam da. 
Sonrasında da başka illere gittiğimde, ne zaman Vehbi Koç'tan söz edilse, onu tanıdığımı anlattım, ama çok arkadaşım bana inanmadı. 
O günlere dair düşüncelerimde, Rahmetliye karşı bir saygı ve sevgi oluşuyor. Yaklaşımı, anlayışı, düşünceleri, sevgi dolu gülümseyen bakışları...
Evet, bir zamanlar, aşırı sol düşüncenin en büyük hedefi oldu. Sürekli kötülendi. Hakaretler edildi, ama şu hiç düşünülmedi:
Vehbi Koç, bugün bile gerçek bir Türk işadamı örneğidir. Bir şirket değil, bir kurum bırakmıştır geride. Yıkılmayacak kuralları ve düzeni ile. Taklit edilmiştir. Ama onun Anadolu insanı ve oğul atası tipi yerine ortaya bir sürü göster budalası tipler türemiştir. 
Vehbi Koç, yatırımlarını Türkiye'ye yapmıştır. Dışarıya para kaçırmamıştır. Hatundan başka bir hatuna yanaştığı hiç görülmemiş, sonradan görmeler gibi birkaç hatunla yaşadığını reklam etmemiştir. Gösteriş budalası değildir. Boş yere para harcamamış, lüksten, israftan hep kaçınmıştır. Yıldızlı gecelerin adamı olmamıştır. Magazinlerde yer almamıştır. Oğuşunu hep ondan tutmuş, çocuklarını iyi yetiştirmiştir. Bugün devasa bir imparatorluktur Koç Holding ve neredeyse her sektörde vardır. Üstelik iktidarlara yamanmamaktadır. Ben, Koç'un bu ülkenin bir şansı olduğuna hep inandım. Bunu tersine söz edenlere de yalnızca güldüm. Sermaye yağılığı ya da iş adamlığı yağılığı hiç ilgimi çekmedi. Yahudi-Mason sözleri de uydurmaydı. 
Türkiye, gerçek işadamlarına muhtaçtı. Ama onların yerine bir sürü iktidar beslemesi, hırsız, üçkağıtçı, namussuz türedi. Her iktidar kendi varsıllarını kendi elleriyle yaratıp onlardan yararlandı. Ama Koç hep kaldı ve kurumsallığını korudu. 
Bugün, Vehbi Koç'un öğüdünü dinlemeyen oğlunun çektiği sıkıntılardan, "Spora asla bulaşmayın. Bir takımın yönetiminde olmayın" demesindeki gerçek bile ortaya çıktı. 
 
Keşke yaşım daha büyük olsaydı. keşke daha dikkatle dinleseydim bu büyük kişiyi. 
Keşke bir kez daha görüşmek mümkün olsaydı.
Tanrı cennetinde ağırlasın.
Bu anımızı da böylece yazdık. Unutulmasın.
YORUMLAR

m.yaşar kotan
15-04-2020 02:51:00

Vallahi hocam bende sevmezdim ama demekki hakzıslık yapıyormuşuz

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI