I. Acun Savaşı'nda Osmanlı Gerçekten Yenildi mi?


Ahmet Haldun Terzioğlu DESTANCI
ahterzioglu@orhuntv.com
 
 

Biz ilkokulda, ortaokulda, (5 artı 3 yılları) I. Acun Savaşı'nı öğrenirken, sonunda şöyle bir cümle çıkardı karşımıza: Savaşa birlikte girdiğimiz devletler yenilince, biz de yenilmiş sayıldık!

Biraz uçuk bir cümle olsa da buna inanırdık. Çünkü o kutlu çağlarda, usumuza "Türk'ü kimse yenemez" ve Atatürk'ün "Bir Türk acuna bedeldir" sözü usumuza kazınmıştı. Eğer bir savaş yitirilmişse, bunun nedeni Türk olamazdı. 
Ne eşsiz bir düşünce ve us!
"Yenilmez Türk" anlayışı usumuza usumuza yazılıyordu. Bugünkü Türkçü usumuza etki eden bir öğreti... Var olsun bunu düşünenler ve uygulayanlar.
İşte ben de o günlerin hatırına, böyle uçuk bir başlık attım.
Başlık uçuk, ama yazacaklarım gerçek.
Biz her zaman olduğu gibi doğruları yazalım!
 
Önce gerçekler: 
I. Acun Savaşı'nda bir yanda itilaf devletleri (İngiltere, diğer adıyla Büyük Britanya imparatorluğu, Fransa ve Rusya. Bir de adı geçen, ama savaşa Diğer yanda başlayan ve yer değiştiren İtalya ve savaş sonunda aparsa toplamak için adını yazdıran ABD ile diğerleri) öte yanda İttifak devletleri  (Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı imparatorluğu, sonradan Bulgaristan)
 
Osmanlı, yani bizimkiler, iki büyük yağı ile kapıştılar. Biri devasa Büyük Britanya imparatorluğu, diğeri de Rusya... İkisi de güçlü ve kalabalık... Rusya ile tek cephede, ama İngililerle çok cephede... Ki asıl yağımızın İngilizler olduğunu söylemeliyiz. 
 
Hadi bir nüfus karşılaştırması yapalım:
Osmanlının o zamanki nüfusu öngörüsel olarak 18 ile 25 Milyon arasıdır. Bunun 4-6 Milyonu Müslüman olmayanlar yani askerlik dışı, kalanlardan başlangıçta askere alınan 1 Milyon... Sonra bu rakam 2,5 Milyonu aşacaktı. Düşünün Türk yurdunun nasıl boşaldığını, köylerin, kasabaların nasıl korumasız kaldığını, Ermeni hainlerine nasıl bir fırsat doğduğunu...
Almanlar bu savaşa 10-11 milyon asker sürdüler.  Avusturya-Macaristan 7-8 Milyon... Bulgarlar 80 bin 1 Milyon...
 
Karşı tarafa bakalım:
Yalnızca BB, yani İngilizlerin, sömürgeleri ile birlikte nüfusu 500 Milyona yakındı ve 10-15 milyon asker sürdüler sahaya...
Rusya desen 9-12 Milyon asker...
 
Lütfen rakamlara bir daha bakın ve düşünün Osmanlı'nın durumunu. Biz, gerçekten yenilmiş sayılır mıyız?
Kat kat fazla ordulara kafa tutmuşuz. Onları zora sokmuşuz. 
Birkaç örnek verelim de konu daha iyi anlaşılsın:
Filistin'de, Sina'da, Suriye'de ve bütün o yanda 1 Milyona yakın hatta bunu zaman zaman aşan miktarda İngiliz askeri vardı karşımızda. 
Ya bizim kahramanlar! 50 bin-100 bin...
İngilizler Bağdat'a saldırdığında, 150 bin İngiliz askerine karşı, yalnızca 30 bin Türk vardı. 
 
Neler başarmadı ki bu azlık kahramanlar!
Kaskaslarda, kat be kat kalabalık Rus ordularına karşı utkular kazandı. Yitirlen toprakların bir kısmını geri aldı başlangıçta. Sarıkamış faciasına kadar elinden geleni yaptı. Sonrasında da üstün Rus kuvvetleri karşısında ölümüne direndi.
Çanakkale'de acunun en kalabalık ordusunu, en büyük donanmasını durdurdu. Yendi ve geri postaladı.
Irak'ta karşısındaki yine birkaç kat büyük İngiliz ordusunu Selam-ı Pakt'ta geri attı. Kut'ta tutsak aldı. 
Sina'da zorladı, korkuttu. 
İran'da Kermenşah'ı, Hemedan'ı ele geçirdi. Rusları burada kovaladı. 
Daha da ötesi, Almanlar teslim bayrağı çekecekken, Kahraman Nuri Paşa, İngiliz Generali Dunsterville'yi yendi. Bakü'ye girdi. Kahraman Halil Paşa, Tebriz'i, Azerbaycan'ı kurtardı. Nuri Paşa, durmadı, Dağıstan'ı kurtardı. Derbent'i aldı. Çöl Kapanı Fahrettin Paşa, onca kalbalı yağıya rağmen Medine'yi teslim etmedi. 
Ya diğer yanlar!
Her yerde savaştı Türk. Ohri kıyılarında, Galiçya'da...
 
Almanya puştu hemen teslim olmasaydı. laf dinleseydi. Bulgarlar, satmasaydı, İtalyan adileri yavşaklık etmeseydi, biz yenilir miydik?
 
İşe bir de bu yönden bakın!
Kahramanlara alkış sunun ki I. Acun Savaşı'nda, ortaklarımız yenilmeseydi, biz hiç yenilmezdik.
 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI