GÖKTÜRK Yazısının Kökeni...


Ahmet Haldun Terzioğlu DESTANCI
ahterzioglu@orhuntv.com
 
 

Yazı, çıkışı, oluşumu ve gelişimi ile bir bütünlük gösterir. İlk yazının çıkışı da böyledir.

Göktürk yazısı, çağına göre çok gelişmiş, Türk dilinin özelliklerine uygun ve ilginç bir yazıdır. Biraz geç çağlarda ve birdenbire ortaya çıkmış gibi bir görüntü vermesi de bilim kişilerini düşündürmüş, değişik görüşler oluşmuştur. Elbette bunar yalnızca görüşlerdir ve net bilgi olarak kabul edilemez.
 
Bir ütopik yaklaşımla, Türk yazısını daha eski çağlara bağlamak isteyenler, şekil benzerliği nedeniyle, eski İskandinav Germen yazısını sahiplenmek adına, o yazıya verilen adı kullanıp, Türk Run yazısı, Türk runik yazısı adını verdikleri bir kabule yöneldiler. Ancak yapılan araştırmalarda Türk yazısını Germen-İskandinav yazısı ile karşılaştıran bilim kişileri, iki yazı tipinin birbirleri ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirlemişlerdir. Ancak yine de bu ütopik yaklaşım bir iddia olarak sürmektedir.
 
Peki, Göktürk yazısının kökeni nedir?
 
Bu konuda üç değişik görüş vardır. Bunlardan en önemlisi, ünlü Türkolog V. Thomsen'in ileri sürdüğü, Arami yazı kökenle ilgili düşüncedir. Ona göre Göktürk yazısı, Göktürkler tarafından Arabi ABC'si örnek alınarak üretilmiştir. Yine İngiliz Türkolog G. Clauson, 22 Arami harfinden Göktürk ABC'sine 15 harfin benzediğini, diğer harflerin de bunun örneği olarak Göktürkler tarafından türetildiğini düşünmektedir.
 
İkinci güçlü görüş, Göktürk ABC'sinin başka hiçbir yerden, hiçbir budundan alınmadan Türkler tarafından bulunduğu yolundadır. Onların da geçerli kanıtları vardır. Bu görüşte olanlara göre, Türklerin var olduktan sonra kullandıları şekiller, tamgalar, resimler, imler zamanla yazıya dönüşmüştür. Ki pek çok Göktürk harfi, bu düşünceyi desteklemektedir.
 
Bütün bu görüşlerin üzerine, yakın çağlarda bulunan Bugut anıtı, başka bir düşünceyi gündeme getirdi. Bu anıtta Soğd yazısının kullanılması, bu yazı ile Göktürk tarihine ışık tutan bilgilerin yer alması, Göktürklerin ABC'lerini Soğd ABC'sinden yararlanarak yine kendilerinin bulduğu görüşüne yöneltti bilim kişilerini. 
 
Yazı kültürde atılan en önemli adımdır. Biz de atalarımızın bıraktığı anıtlarla övünen torunları olarak, kaynağı ne olursa olsun, Göktürk ABC'sine hayranlık derecesinde bağlıyız. Sonuçta hangi budunun yazısından etkilenilerse etkilensinler, Türkler kendi yazılarını bulmuşlar ve bu konuda yazın ve tarihi değeri çok yüksek eserler bırakmışlardır. 
Yenisey anıtlarında ilk olarak ortaya çıkan, Orhun anotları ile yükselen Göktürk yazısı, acun kişioğlu tarihinin eşsiz armağanlarındandır. Bu armağının kaynağı da Türk'tür.
Elbette bugün Göktür yazısı kullanmayacağız. Büyük Atatürk, Latin Harflerinden yararlanarak, ki bu harflerde de Türk katkısı olduğu düşüncesi az değildir, dilimize en uygun ABC'yi seçmiş, bize armağan etmiştir. 
Atatürk yanlış yapmış olamaz.
 
Ne mutlu Türk'üm diyene!
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI