Reklam
Reklam
Abartmak bizim genlerimizde var!


Ahmet Haldun Terzioğlu
terzioglu@orhuntv.com
 
 

Çok kötü bir Doğulu budun özelliğidir, abartı! Yazık ki bizim de gelerimize işlemiş.

Her şeyi ama her şeyi abartıyoruz. 
 
Kişileri örneğin!
Hem tarihi kişilere hem de yaşayanlara! Olduklarından fazla gösterme ve kabul çabası. Hele kocayıp çaptan düştüğü ya da öldüğü anda. 
Bana, öldükten sonra abartılmamış bir tek sanatçı, bilim kişisi, yazar, ozan, siyasi kişi söyleyin! Çoğunu sağlığında adam yerine koymayız da kocayınca ve ölünce yere Gök'e koymayız. 
Tam bir sayrılık!
Abartı sayrılığı!
O ölen kişi, dönüp geri gelse, kendisi bile şaşırır abartılara ve "Ben neymişim de duyumum yok!" der.
Hele, görüş olarak ideolojik saplantı içinde bulunanlar, acunu kocaman ve kalın bir merceğin ardından gözleyenler, öylesine yüklenirler ki abartmaya. 
Ama bir yandan da aynı abartı kötülemek için yükselir. 
Bir öyle bir böyle!
Ha, cenazelere de inanılmaz düşkünüzdür. Sanki ölenin, öldüğünü garanti etmek istercesine, koşarız cenazelerine. Hüngür hüngür ağlar, ne büyük bir kişi olduğunu haykırır, ha, bol bol da fotoğraf çeker, çektiririz.
Teknoloji işi de aynı!
Şu cep telefonunu, bizim kadar abartan başka bir budun yok! elimizden düşmediği gibi, onu bir sosyal etkinlik parçası durumuna yükselten de sanırım yalnızca biziz. İnanılmaz işler başarıyoruz onunla. Bunu söyledim ya, sakın teknolojik anlamda bir kullanım düşünmeyin. Adamlar cep telefonunu yaşamlarını kolaylaştırmak için kullanırken, bizimkiler, yemek yerkene, içerkene, s.çarkene, kurbanımızı keserkene, yoksullara et dağıtırkene, iftar açarkene, amin derkene, namaza giderkene gibi üst seviyelere taşıyıverdiler. Etkinlik de sürüyor.
Üzerine üstlük bir de mübarekleme abartısı. Adam cuma namazına gitmez, dayanır cuma mesajını. Hem de tekerlemeler eşliğinde.
İnanılmaz bir banallık ve nadanlık!
 
Yakın zamanda başıma gelen bir olay:
Ankarada, kaldığımız sitenin yöneteni, site ile ilgili duyumları yaymak adına bir WatsApp gurubu kurmuş. Bunu da ilan tahtasında duyurmuş. Numarasını bildiklerini de guruba ekleyivermiş. Hemen ertesi günü cumaydı. Aynı anda 48 cuma mesajı yayınlanınca, ikinci gün, grup üyelerinin yarsı terk etti gurubu. Sonunda yöneten şöyle bir duyuru yazmak zorunda kaldı.
"Değerli gurup üyeleri, bu gurup, sitemizin duyumları için kurulmuştur. Duyumlaşma amaçlıdır. Lütfen gereksiz yazılar ve kutlamalar yazmayınız!"
Ha, dinleyen kim?
 
Sosyal medyayı bu denli abartılı kullanan başka bir budun, sanırım Afrika'da olabilir. Bıktırıcı bir yorum yazma düşkünlüğü fırtınası hâlâ sürmekte. Usu olan da terk ediyor bu yapıyı. Aman da ne bilmişler ne bilmişler. Her konuda uzman ve yorumcu. Mını mını da mını mını. Tını tını da tını tını! 
Ya Hu arkadaş, sizin işiniz gücünüz yok mu? Onun bunun, tanımadığınız, bilmediğiniz kişilerin yazdıklarının altına yorum yazmak yerine o üstün düşüncelerinizi işinizi geliştirmeki, ekmeğinizi artırmak, çoluk çocuğunuza iyi bir gelecek kurmak ve oğuşunuzla ilgilenmek için kullansanıza. Hele bir bakın çevrenize. % 40 yoksul, % 30 açlık sınırının altında, % 15 işsiz. Ne yorumu arkadaş? Bitiğiz bitik! Çocuklarımızın gençliği, gençlerimizin geleceği, kocamışlarımızın emekliliği çalınmış durumda.
Ha, bütün bunlara rağmen inanılmaz bir lider abartısı da sürüyor. 
"Reiz, ata, büyük, eşsiz, bey, lider, devletin başına gelecek kişi, her dediği doğru, her yaptığı eşsiz, devletin direği, geleceğin ışığı, güneşimiz, eli öpülecek kişi, topuklu efe, Batıya diz çöktüren lider, apla, abi, baba..."
Durun Ya Hu!
Yapmayın, etmeyin! 
Devletin borcu gırtlakta. Eğitim bitik. Çocuklarımızı gönderecek okul, öğretmenlerimize verecek görev, gençlerimize iş bulamıyoruz iş! Neyi, neden abartısınız ki? 

Ya sporda...
"Başkan, bir tane, yakacak, yıkacak, şampiyın yapacak!"
"Aha bunu da aldı. Bitti dipğer takımlar!
Ya sonra:
"Allah belanı versin, seni kim getirdi başkanlığa!"
"Zaten bir işe yaramaycağı belliydi. Boşa verildi o kadar transfer ücreti!"
Ha bir de bireysel sporcuların abartılması var.
Diyelim ki bir Kinboksçumuz, üfürükten bir rakibi yendi:
"Türk'ün gücünü bütün acun gördü!"
"Adamı yedi bitirdi!"
"İşte Türk!"
"Arslanım, yiğidim, şampiyon!"
Ama aynı kişi bir sonrakşi maşınca sopayı yiyince:
"Tıssss!"
"Satılmış!"

Ne oluyor Ya Hu?
Spor bu spor.
Dayak da atılır dayak da yenir. Bunun milliyetle, ırkla bir ilgisi yok. Bugüne dek, dayak yemeyen boksör var mı? Muhammed Ali'yi bile kaç kere yere yatırdılar. 
Ama yok, biz abartırız. Yükseltir yükseltir, sonra pat diye yere bırakırız. Sonra da yüzüne bile bakmayız.
Bunca sporcu bu nedenle yok olup gidiyor.
Oysa biz şunu bilmeliyiz.
Eğitim yoksa spor yok.
Atletizm yoksa, jimnastik yoksa spor yok!
Yüzme yoksa, spor yok.
Bireysel başarılar sınırlı. Bir tek kişinin çabas bir yere kadar. Spor da bir toplum işi, eğitim işi. Bu liselerden, bu üniversitelerden sporcu çıkmaz.
Söylüyoruz da dinleyen kim?
Aha da bayram geldi. Kalabalıklar akacak parti genel merkezlerine. Liderinin eline yapışmak için sıraya girecek. Onun abuk sabuk sözlerini alkışlayacak ve...
Bir tek kişi bile şunu sormayacak?
"Ya Hu ne zaman koltuğundan kalkıp bayramı şöyle başka bir yerde kutlayacaksın? Ya Hu ne zaman asıl görevin olan muhalefeti düzgün yapıp iktidarı pohpohlamaktan vazgeçeceksin?"
 
Dedik ya, abartı tinimize işlemiz. Genlerimizi kaplamış. Hem sevgide abartılıyız hem de nefrette. Bunu körükleyen medya da var ki onlar zaten yandaş abartılı!
 
Ne zaman bu abartı işi biter, işte o zaman gerçekleri görmeye başlarız. Yoksa, daha çok nesil yok olur gider!
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI