Reklam
Reklam


Persepolis - Marjane Satrapi
Dünya çapında yankı uyandıran bir çizgi roman...

Persepolis - Marjane Satrapi
+ -

Persepolis, Panama Yayıncılık’tan çıkan, 352 sayfadan oluşan bir çizgi roman. İran rejimini küçük bir kız yetişkinliğe giden yolda yaşadıklarıyla  anlatıyor. 

Şah rejiminin düşürülmesi, İslam Devrimi’nin zaferi ile İran-Irak savaşının başlaması sonucunda yaşamaya çalışan bir halk... Savaşın, diktatörlüğün ve radikal dinciliğin insanlar üzerindeki etkilerini, kimi zaman hüzünlenerek kimi zaman ise tebessüm ederek okuyorsunuz. 

Yasaklarla dolu bir ülkede birey olmaya çalışmanın, karşı çıkmanın, aşık olmanın, özgür bir kadın olmanın, düşünmenin ve daha birçok şeyin ne kadar zor olduğunu anlatıyor Satrapi bütün gerçekliğiyle. 

Animasyon filmi de olan Persepolis’i herkes okumalı...

Kitaptan alıntılar: 

“Halkın yarısının cahil olduğu bir ülkede insanları Marks'ın etrafında toplayamazsın. Onları bir araya getirecek tek şey milliyetçilik kavramı veya din ahlakıdır...”

“O gün çok önemli bir şey öğrenmiştim: Sadece yaşadığımız talihsizlikler tahammül edilebilir olduğu sürece kendimiz için üzülebiliriz. Tahammül sınırını aşınca katlanılmaz olana katlanabilmek için halimize güleriz.”

 

 
Editör: BURCU ÜNLÜYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI