Reklam
Reklam


1984 - George Orwell
Umudun olmadığı bir hayat...

1984 - George Orwell
+ -

1984, alegorik bir politik roman. Hikayesi distopik bir dünyada geçiyor. Distopik bir dünyada geçen ve tek parti dönemini işleyen zaman diliminde insanların düşünmesi yasaktır. Kendilerine ne denirse ona inanmaları ve yapmaları gerekmektedir. Düşünmek, hissetmek, aşık olmak, sorgulamak tamamen yasak! Böyle bir dünya da yaşamak ister misiniz? Hepinizin ‘Hayır!’ dediğini duyar gibiyim. İstemeyiz elbette. 

Eser ilk önce 1980, ardından 1982 adını almış fakat, 1948 yılında tamamlandığı için yılın son iki rakamını değiştirerek kitap isminin 1984 olması yönünde karar kılmış yazar. Bu arada çeviri oldukça başarılıydı.

Kitabı okumadan önce kesinlikle ön yargılarınızı ve taraflı düşüncelerinizi bir kenara bırakmalısınız. Aksi takdirde okuyacaklarınız hoşunuza gitmeyebilir. Yazarın kalemiyle ilk kez tanışacaklar için ilk olarak, ‘Hayvan Çiftliği’kitabını okumalarını öneririm. 

Kitaptan birkaç alıntı:

“İnsan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi?" 

“Zekilik kadar aptallık da gerekliydi. Ama aptalca davranmak da zekice davranmak kadar zordu." 

“Bilinçleninceye dek başkaldıramayacaklar, başkaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenemeyecekler.”
Editör: BURCU ÜNLÜYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI