Reklam
Reklam
EĞİTİMDE CİDDİYET


Tarkan Suçıkar
tarkansucikar@orhuntv.com
 
 

Eğitimin kalitesinden yakınıyoruz, öğretmene, sisteme, idareye şuna buna suç buluyoruz. Eyvallah bunlarında etkisi var elbet. Ama eğitimde kalitenin düşmesinin en önemli sebeplerinden birisi disiplinin ve saygının ortadan kalkmasıdır. Öğrenci öğretmeni artık eğitimin önemli bir unsuru olarak değil sıradan bir argümanı olarak görüyor. Saygı duyulacak, öğrenmek için peşinde koşulacak öğretmenler, artık kafa bulunacak, makara yapılacak kişiler olarak görülüyor.

Bunun birçok öğretmendeki karşılığı ise dersimi anlatır çıkarım gerisi beni bağlamaz, dinleyen dinler dinlemeyen dinlemez şeklinde oluyor... Birçok öğretmen özellikle şikayet mekanizması sayesinde baskı altına alınmış, pasifize edilmiş, sorumluluk almaz hale gelmiş durumda. Salla başı al maaşı deriz ya. Aynen öyle.

Sınıfta öğretmen kendi halinde birkaç kişi ile dersini anlatmanın derdinde öğrenci kendi halinde dersi sabote etme eski deyimle kaynatmanın derdinde. Nasıl olsa sınıfta kalmak geçmekten daha zor. Devamsızlık yapmayan öğrenci bir şekilde sınıfı geçiyor.

Sistem elli kere değişse de çare olmuyor. Son yıllarda eğitimde teknoloji kullanımının artması desen onda da pek olumlu etki görülmüyor.

Peki ne yapılmalı?

1-Eğitim siyaset üstüdür. Siyaset eğitimden elini çekmeli. Sınıf geçme ve disiplin işlerine müdahale etmemeli. Edecekse öğrencinin lehine değil öğretmenin, idarenin lehine müdahale ederek onu sorumluluk almaktan çekinmeyecek ve aktif bir tutuma itecek şekilde etmeli.

2-Sınıf geçme yönetmeliği yeniden ele alınarak sağlam ve sıkı bir esasa bağlanmalı. Kişiden kişiye değişmemeli. Öğrenci sınıfta kalma tedirginliğini bir miktar hissetmeli.

3-Devamsızlık durumu sıkı tutulmalı.

4-Disiplin yönetmeliği sağlam şekilde uygulanmalı.

5-Okullarda telefon özellikle akıllı telefon kullanımına bir şekilde sınırlama veya çözüm getirilemezse yasaklama getirilmeli.

6-Okullarda sadece ders değil ders dışında da bilimsel, sportif, sosyal ve kültürel etkinlikler yapılması özendirilmeli. Bu etkinliklere katkı teşvik edilmeli.

7-Eğitimde yapılacaklar öğretmene rağmen değil öğretmenin görüşleri alınarak, öğretmenle birlikte yapılmalı.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI