Reklam
Reklam
MİLLİ DEĞERLER


Nuri Bozoklu Gündüz
bozoklu@orhuntv.com
 
 

Milletler, tarih boyunca süre gelen yaşamlarında birçok badireler ve sıkıntılarla karşı karşıya kalmışlardır. Günümüz çağında ve tarihindeki mazilerinde sarsıntısı olmayan hiçbir millet yoktur. Bugün hangi devletin veya milletlerin tarih kitaplarına bakarsanız bakın, kanla kaplı sayfalar görürsünüz.

            Tarihinde badireler ve sıkıntılarla karşı karşıya kalan milletler, bu zor zamanlarında tek tutundukları ‘’milli değerler’’ olmuştur. Nasıl ki fertleri ve toplulukları bir arada tutan manevi bağlılıklar var ise, milletleri de bir çatı altında birleştiren milli değerler vardır. Milli Değerler, millet içerisinde yaşayan her bir bireyi birbirine bağlayan milli hissiyat köprüleridir. Milli değerler aynı zamanda milletlerin geleceğine yol olan ve geçmişten geleceğe uzanan köprülerdir.

            Milli değerler, millet içerisindeki birlik ve beraberliği sağladığı kadarda, o milleti diğer milletlerden ayıran tarihi kimliğidir. Çünkü dünya üzerindeki insanlar görünüş, ten ve şekil olarak her ne kadar birbirine benzese de, onları farklı topluluklara ayıran et ve kemik parçası değil, kan ve millet olgusudur.

            Kan ve millet olgusunu korumanın tek yolu ise milli değerlere olan saygı ve sadakatin tam olmasıyla oluşur. Nitekim milletçe yaşamanın en büyük kuralı, o milleti bir arada tutan değerlere olan bağlılıktır. Nasıl ki bireyler aile yapısını korumak ve kollamak için mazilerinin ve yaşanmışlılarının etrafında toplanıyor ise bugünde milletler onları bir arada tutan değerler etrafında zincir halkası gibi birleşirler.

            Bu zincir halkasını sağlamlaştıran ise insanların medenileştikçe kendine düşen haklarından ve hürriyetlerinin bir kaçından taviz vererek veyahut vazgeçerek, milli değerlerine gösterdikleri bağlılıktan dolayı kuvvetlenir. Her medeni insan, kendi milletinin milli değerlerine bütün varlığı ile inanır. Bilir ki bağlı olduğu milletin milli değerlerine olan inancı azalırsa yavaş yavaş medeni olmaktan çıkar.

            Medeni insanlar, ait oldukları milletlerin milli bütünlüğünü korumak, kollamak ve yüceltmek için milletçe kutlu sayılan aynı zamanda o milleti eşsiz gösteren canlı veya cansız varlıklara, bağlılık ve saygı gösteren kişidir. Bir milleti kutlu kılan ve eşsiz gösteren varlıklara baktığımızda vatan gibi, bayrak gibi, tarihi yapılar gibi, milli marşlar ve milli zaferler bayramları gibi, töre gibi yapısını koruyan ahlaki değerlerdir.  Özelliklede tarihi geçmişi büyük olan milletlerin sayılamayacak kadar onu değerli kılan milli nesneleri vardır. Medeni insan ise her koşul ve şartlar altında, milli değerlerini oluşturan canlı cansız ya da yazılı veyahut sözlü sembollerine sahip çıkan karakter ve kişilik sahibi bireylerdir. Aksi taktir de milleti temsil eden milli değerlerine sahip çıkmayan, umursamayan insanlar ise medeniyetten uzak, sıradan insan halini alır. Yani medeniyetsiz insanlar, doğada yeri olmayan bir sürüyü oluşturur.

            Medeniyetten uzak kalan kişilerin hayvan sürüsünden farkı yoktur. Çünkü millet için kutsal sayılan milli değerlerin, hayvan doğasında ve yaşantısında yeri yoktur. Hayvan doğasına bakıldığında göreceğiniz tek şey  hayatta kalma arzusudur. Onlar için vatan, bayrak, tarih milli marşların yerini sadece bir kap yemek alır. Ve şu da bir gerçektir ki, hayvanlar nerede yemek bulur ise orada gününü geçirirler. İşte medeniyetsiz insanlarda, menfaat duygusu ile hareket ettiği için hayvan sürüsünden farkının olmadığını gösterir.

            Medeniyetsiz insanlar aynı zamanda milli değerlerin yerli düşmanıdır. Milletler arası süre gelen savaşlar yalnızca kılıç, kalan ve yay ile değil, milli değerlere olan saldırırlarla da devam etmiştir. Nitekim bir milleti temelden sarsmanın ve yıkmanın en etken yolu, o milletin inancı ve kimliği olan milli değerlere karşı yapılan saldırılarla da gerçekleşir. Yani bir millet, başka bir milleti yıkmak için, önce o milletin içerisindeki medeniyetsiz insanları kullanarak milli değerlere karşı saldırılar başlatır. Milli değerleri zayıflayan milletler büyük bir boşluğa doğru sürüklenir.

            Geçmişte, günümüzde ve gelecekte de dünya üzerinde ve milletler arasında, adının anılmadığı, ayağının değmediği toprak parçası bırakmayan Türk Milleti’nin en büyük özelliği, milli değerlerine karşı gösterdiği bağlılık ve saygınlıktır. Çünkü Türk Milleti’nin milli değerlerindeki temel kaynak, Türk’e ve Türklüğe yönelik olmasıdır.

            Tarih sayfalarına bakıldığında Oğuz Handan Bilge Kaana, Kür-şad Atadan Fatih Sultan Mehmet Hana, Timur Handan Başbuğ Atatürk’e kadar ve daha nice ulu önderlerimizden kahramanlarımıza kadar, yaptıkları zaferler ve elde ettikleri başarıları anıldıkça ve duyuldukça akla ilk gelen ulus; Türk Milletidir. Sadece bilge liderleri ile değil, tarihte taşlara bıraktığı izlerle ve geleceğe aktardığı bozkurt sembolü ile de adını her kıtaya nakşetmiştir. Türk Milleti’nin bu kadar kutlu ve yüce olmasının temeli, milli değerlerini her dönem her devir yaşaması ve yaşatmasıdır.

            Lakin tarihin sayfalarına bakıldığında şu gerçeği de gösterir ki, milli değerlerine sahip çıkamayan milletler, tarihin esiri ve diğer milletlerin kölesi olmaktan kaçınamazlar. Onun içindir ki Türk Milleti’nin milli değerlerinde ki en büyük kaide, esirliği ve köleliği kabul etmeyen yapıya sahip olmasıdır.

            Bugün Türk Ulusunun engin kaynağı olan milli değerlere karşı bilerek yada bilmeyerek büyük saldırılar yapılmaktadır. Nedeni ise milli tarihin araştırılmaması ve tarihte Türk’e yenilmiş milletlerin kini ile geçmişte ihanet etmiş vatan hainlerinin torunlarının kuyruk acısıdır.

            Unutmasınlar ki Türklüğe ve Türk Milleti’nin milli değerlerine karşı yapılan saldırılar ne yandan gelirse gelsin, Türk gençleri bu saldırıları bertaraf edecek kadar bozkurt yüreklidir. Çünkü Türk Milleti’nin milli değerleri, Türk bireylerinin şerefi, onuru, haysiyeti ve namusudur.

 

                                                                                                          Tanrı Bozkurtları Korusun

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI