Reklam
Reklam


Sefiller - Victor Hugo
Dünya Klasikleri’nden bir başyapıt...

Sefiller - Victor Hugo
+ -

Ah Jean Valjean ah! Nasıl da içimi acıttı bu güzel adam. 

Ailesini doyurmak için ekmek çalan ve bu yüzden kürek mahkumu olan, beraberinde kaçma girişimlerinde bulunarak 19 yıl hapis cezası alan Jean Valjean adında bir adamın anlatımı ile başlıyor kitap. 19 yıl hapis yatan bu adam, yaşadığı zor şartlardan dolayı kötü bir insan olur. Cezası sonlandığında ise "tehlikeli" biri olduğuna dair bir belge verirler ve bu belgeyi her gittiği yere göstermesi zorunludur. E haliyle gittiği her yerden de kovulur. Son çare olarak bir papazın evine sığınmayı dener ve papaz onun belgesini umursamayarak evine alır, karnını doyurur ve yatacak yer verir. Fakat Jean Valjean bu iyiliğe kötülükle karşılık verir ve papazın gümüş takımlıklarını çalarak gece yarısı evden kaçar. Polisler yakalar ve Jean Valjean ile birlikte papazın evine giderler suçunu teyit etmek için. Papaz ise gümüşlüklerinin çalınmadığını, onları misafirine kendisinin verdiğini söyler. Kendisine karşı yapılmış böylesine bir iyilik karşısında Valjean, hayatının değişim noktasını yaşar. Bu kısımdan sonra okuduklarınız ise gerçekten çok etkileyici. Valjean o günden sonra hayatı boyunca iyilik için mücadele eder. 

 

Kitapta Paris şehrinin tarihsel olaylarına da değiniliyor. Açıkcası o bölümleri okurken sıkılıyor olsanız da yazarın şahane kurgusuyla olay bir şekilde ana kurguya bağlanıyor ve oh be diyorsunuz. Ayrıca dönemin Fransa'sını betimlemeleriyle öyle güzel anlatıyor ki yazar o daracık sefalet kokan sokaklarda kendinizi hayal etmemeniz sanırım imkansız. 

Jean Valjean ile birlikte kitapta unutamayacağım çok karakter var. Mesela Cosette ve Fantine... 

Ben Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın, Volkan Yalçıntoklu çevirisini tercih ettim bu klasikte. İletişim Yayınları ve Can Yayınları'nın da tam metin çevirilerini tercih edebilirsiniz.

Yaşamım boyunca etkisinde kalacağım eserler arasında yerini çoktan aldı Sefiller. Mutlaka okuyun, okutun...
Editör: Burcu ÜnlüYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI