Reklam
Reklam


Küçük Ağa

Küçük Ağa
+ -

Küçük Ağa - Tarık Buğra - İletişim Yayınları

 

Kanal D ekranlarında vatanım sensin dizisi ile tarihi öğrenmek istiyen toplumuzun gerçekleri öğrenebilceği okuması gereken o dönemi anlatan şahaser eserlerden bir tanesi küçük ağa romanıdır.

 

Küçük Ağa romanında geçen hadiseler milli mücadele döneminin toplumsal olarak oluşan iradesinin yansımalarını çok iyi anlatır.

 

Roman kahramanlarından İstanbullu hocanın payitah taraftarı olarak konya akşehir halkı üzerinde etkisi ile kuvayi milliyeci Doktor Haydar bey ve Ali Emminin etkisi ile karşılıklı mücadeleyle başlar.

 

Diğer tarafta Akşehir halkı Rumları arasında Pontus fikrinin canlaması etkisi ile Nikonun bu faaliyetlerdeki baş rolünü öğreniyoruz.

 

Çerkes Ethem ve kardeşlerinin vatana hizmetlerinin düzenli orduya geçişte  zamanla nasıl değişim ve dönüşüme uğradığını görüyoruz.

 

İstanbullu hocanın kuvayi milliyeci küçük ağaya dönüşümünü ve vatan için çalışmasını çerkes Ethemin çetesini içten çökertme mücadelesine şahit oluyoruz.

 

Küçük ağanın Mehmet Akif Ersoy ile olan görüşmelerini ona karşı oluşan duygularını ve hayranlığını okurken hissediyoruz.

 

Küçük ağa romanı Milli Mücade yıllarına şahitlik yapan güzel bir romandır son olarak eserden küçük bir alıntıyı sizlerle paylaşmak isterim;

 

Akşehire İtalyan askerleri geldi bunların halk üzerinde ilk etkileri müthiş oldu. Ellerinde silahları, üçer beşer kişilik gurublar halinde kasabaya geliyor ve Çınar altındaki asırlık çınara, Ulu Cami'nin kubbesine, hatta bacalara yuva yapan leyleklere ateş ediyorlardı. Pek de iyi nişancı sayılmazlardı ama, eninde sonunda halkın adeta kutsal saydığı zavallı hayvanların üçünü beşini vuruyor, kanat tüylerini şapkalarına takıyorlardı...

 

Erdal ABDİOĞLU

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI