Reklam
Reklam


İttihat ve Terakki Cemiyeti - Kazım Karabekir Paşa/Emre Yayınları

İttihat ve Terakki Cemiyeti - Kazım Karabekir Paşa/Emre Yayınları
+ -

İttihat ve Terakki Cemiyeti - Kazım Karabekir Paşa/Emre Yayınları

Kıymetli orhun tv takipçilerimiz hatırat anı okumaları sevenlere  tavsiye edeceğimiz bu eser Kazım Karabekir Paşanın çoçukluğundan başlayıp İkinci meşruyet ve sonrası dönemde yaşanan hadiseleri anlatır  ilginizi çekebilcek kitaptan alıntılar siz sunmak isterim;

Abdülhamidin münevverlerimizin çoğalmasından ürktüğünü gösteren tavırlar takınması, nihayet kendini zulmün, geriliğin, hamisi ve müsebbibi vaziyetine düşürmesi bizde hürriyet cereyanlarının biraz daha kökleşmesine yol açmıştır...

Sayfa 29

-Vatan ve Millet kelimeleri söylemek ve yazmak yasaktır. Dinlemezseniz mahvınıza kafi bir sebebtir. Bunu bize Kuleli de kitabet imtihanında zabit hocalarımız şöyle ihtar etmişlerdi ''Patrie'' ve ''Nation'' kelimelerinin Türkçelerini katiyen yazmayacaksınız! Mesul olursunuz..

Sayfa 56

Bizim sınıfta bir düzine Şamlı ve Bağdatlı vardı. Yazık ki bunların arasında Araplık cereyanları ve Türk düşmanlığı apaçık görülüyordu. Biraz Arapça anladığım için aralarında ki bu kabil konuşmaları anlıyor ve çok müteessir oluyordum. Zavallı Türk, her vatandaş bizim mahvımızı istiyor diyerek ben de gün geçtikçe Türk'ten başkasına düşman oluyordum.

Sayfa 71

Ben zabit arkadaşlara açtığım yeni münasebetlerimle Fransanın Büyük İnkılabından sonra artık milliyetçilik cereyanının her tarafa kök saldığını ve Osmanlı camiasının da Hristiyanların çoktan bu mefkureyi benimsediklerini, Arapların da Türkleri katiyen sevmediklerini küçük yaşımdan beri gördüğüm misalleriyle (Arabistan'da Türklere Narani - Gavuru dediklerini ve düşmanlık güttüklerini bizzat görmüştüm ) anlattım. Ve netice olarak dedim ki, eğer Makedonya elimizden giderse ve hususiyetle o esna da vatanın diğer kısımlarında bir sarsıntı olursa, bizi kurtaracak biricik mefkure ''Türklükte'' bulurum.

Sayfa 104

Unutmayınız ki en iyi kitap size bilmediklerinizi sunandır!

Okuyan gözlere okuduklarından anlamlar çıkaranlara selam olsun!

Erdal ABDİOĞLU


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI