Reklam
Reklam


İntihar - Edouard Leve
Kitabı yazdıktan on gün sonra intihar eden Edouard Leve...

İntihar - Edouard Leve
+ -

Daha ilk paragrafıyla insanı allak bullak eden bir kitap İntihar. Yazarın hayatına dair bir şeyler okumak adına yaptığım araştırma sonucunda tabiri caizse içime öküz oturdu diyebilirim.

Edouard Leve İntihar adlı kitabını yazıp yayımcısına verdikten on gün sonra intihar ediyor. Evet evet, yanlış okumadınız. Kitapta da okuyucuya; belki hayali belki de gerçek olan çocukluk arkadaşına uzun bir mektup niteliğinde yazdığı yazıları sunuyor. Yetenekleri, hayatı reddedişi, arzuları ve duyarlılıklarıyla yazıya dökmüş olduğu kişinin (yazarın kendisi olabilir), intihar etmeye karar verip bu kararı gerçekleştirmesini en ince ayrıntılarıyla anlatıyor. 

1991’de resim sanatıyla ilgilenmeye başlayan Edouard, yaptığı tüm tablolarını yakarak vazgeçiyor bu sanattan. Fotoğrafla ilgilenmeye başlayan yazar, seçkileriyle tam on kitap yayınlıyor. 2007 yılında ise İntihar’ı yayıncısına teslim ettikten on gün sonra, hayatına son veriyor (42 yaşında). Kısa bir ömür süren Levé, hayatına nasıl son vereceğini roman niteliği taşıyan bu kitabıyla anlatıp sonra da uygulayarak dünya edebiyatının sonsuza dek genç kalacak, kült yazarlarından biri olmayı hakediyor. 

Yazarın intihara olan hayranlığından fazlasıyla etkilendim diyebilirim. Ama tabi intihar etmek gibi bir düşüncem yok, merak etmeyin. 

Kitabın sonunda yazdığı şiirlere yer vermiş yazar. 

 

“Mutluluk önümde gider
 Üzüntü beni izler
 Ölüm beni bekler”

Ufak bir not da düşeyim. Bazı kaynaklar da Edouard Levé‘nin çok sevdiği bir arkadaşının intihar ettiğini ve bu kitabı arkadaşının ölümü üzerine yazdığını, ancak kitabın yazım sürecinde yazarın çok etkilendiğini ve tıpkı arkadaşı gibi aynı yöntemle ölümü seçtiği iddia ediliyor. Fakat ben bu iddiaya katılmıyorum. Yazar ölümünü bu kitabıyla kurgulayıp uygulamış bana göre. 
Editör: Burcu ÜnlüYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI