Reklam
Reklam


Başbuğ Türkeş ve Milliyetçilik/Siyasi Hayatım ve Düşüncelerim

Başbuğ Türkeş ve Milliyetçilik/Siyasi Hayatım ve Düşüncelerim
+ -

Başbuğ Türkeş ve Milliyetçilik/Siyasi Hayatım ve Düşüncelerim - Levon Panos Dabağyan - Yedirenk Yayınları

Ülkücü ve Türk Milliyetçiliğin başbuğu Alpaslan Türkeşin bir dönem en yakınında bulunan merhum Dabağyanın bu eseri kendi yaşadıkları ve gördükleri etrafında çeşitli konu zenginliğine sahiptir.

Yalın anlatımı olan okuyucu ile karşılıklı konuşuyor hissi veren bu eser 482 sayfalık bir hacime sahiptir.

Değerli okuyucu için kitaptan bir alıntı paylaşmak isterim;

''İkinci Murad han, açık bir Türkçü idi. İlk defa olarak; Oğuz Türklerinin Kayı boyu'na ait damgasını vurduran, Sultan ikinci Murad han olmuştur. Osmanlı nesebinin (soyundan) ilk defa olarak, Kayı Han soyuna bağlamasına da bu devire rastlar ki, daha sonraları, Osmanlı şehzadelerine, Oğuz ve Korkut gibi Türk mitolojisine ait isimler takılması, Sultan ikinci Murad Han'ın açmış olduğu Türklük ve Türkçülük çığırının bir devamıdır.

P. Wittek'e göre ikinci Murad, Türk milliyetçiliği fikrini gençliğin de vali olarak görev yaptığı Amasya dolaylarında almıştır. Mevzu bahis bölge Danişmentliler devrinden beri eski Türk ananelerini muhafaza etmiş, Yıldırım Bayezid Han'ın Ankara bozgunundan sonra, Çelebi Sultan birinci Mehmet'e verdiği milliyet ruhu ile Osmanlı Devleti'nin, toparlanmasın da başlıca amil olmuştur. Keza mahdumu Sultan ikinci Murad'a Türkçülük çığırı açtıracak derece de, güçlü milli şuur telkin edilmiş olması, ayrıca takdirlere şayandır.

Muhakkak ki, ikinci Murad han, Türk milliyetçiliği tarihinde, kendisine has ve gayet parlak bir mevkiye sahip olmaya ziyadesiyle hak kazanmış büyük bir Türk sultanıdır. Dolayısıyla, Sultan ikinci Murad Han'ı bu açıdan da inceleyip, değerlendirmek, en azından; Türk tarihi açısından milli bir borçtur inancındayım''

 

Bu eser Başbuğ Türkeş ve dönemine ilgi duyan okurların ilgisini çekebilir.

 

Erdal ABDİOĞLU


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI